Pokud máš vojsko připravené a vyzbrojené, můžeš vyzkoušet jeho sílu a přepadnout jiné město. Toto město nesmí být součástí tvojí aliance. Připojit můžeš také hrdinu, který v bitvě získává zkušenosti v závislosti na zabitých nepřátelských jednotkách.

Rozložení sil v armádě a různorodost vojenských jednotek jsou důležitým taktickým prvkem. Často taktika rozhoduje více než hrubá síla a početní převaha. Pro větší bitvy se silným protivníkem je důležité posilnění v kovárně, modlitbami nebo využitím bohů, artefaktů nebo talismanů.

V případě vítězství vojáci odnesou kořist podle své nosnosti. Pokud použiješ v útoku na město beranidla nebo katapulty, snížíš tak bonus, který má obránce díky hradbám a věžím.
1 beranidlo snižuje bonus hradeb o 1% a 1 katapult snižuje bonus věží o 1%.


Průběh bitvy

Bitva je rozdělena do tří kol. V každém kole útočí útočník na obránce a také obránce na útočníka.

Zde je přehled jednotlivých kol a druhů jednotek, které proti sobě bojují:

1. kolo
Útočník střelci, beranidla, katapulty --> Obránce pěchota, střelci
Obránce střelci, katapulty --> Útočník pěchota, střelci, beranidla
2. kolo
Útočník pěchota, střelci --> Obránce pěchota, střelci, speciální jednotky
Obránce pěchota, střelci, katapulty, speciální jednotky --> Útočník pěchota, střelci
3. kolo
Útočník pěchota, jezdectvo --> Obránce pěchota, jezdectvo
Obránce pěchota, jezdectvo --> Útočník pěchota, jezdectvo

Na začátku bitvy jsou důležité střelecké jednotky, které mohou nepřátelskou armádu značně poničit. V závěru je důležité jezdectvo, které může zvrátit průběh bitvy. Pěší jednotky jsou důležité vždy, protože pěchota byla ve starověku pevným základem všech armád.

Obránce má také mírnou výhodu v 1. a 2. kole, kdy může efektivně střílet a bránit, jelikož zná domácí prostředí a útočník je v pohybu na město. Tato výhoda je +2,5% ke zranění nepřátel.
Hrdina se boje neúčastní přímo, dostává zkušenosti za padlé nepřátele.

Na konci bitvy se sečtou životy jednotek, které přežili. Vítězem je určen ten s vyšším počtem životů přeživších jednotek. Jednotky, které v jednotlivých kolech padnou, se pro další kolo již nepočítají.


Bourání budov

Bourat budovy lze při individuálních útocích na hráče. Základním předpokladem je vítězství a také neztratit v boji více než 50% vojska. Bourat mohou válečené stroje: beranidla a katapulty. Spolu s válečnými stroji se musí odeslat i jiné jednotky a to minimálně v poměru 1:1.

Tyto budovy nelze bourat: Senát, Dům hrdiny, Park, Chrám bohů a Chrám Persefóne.

Beranidlo

Beranidla mohou při vítězství náhodně poničit soupeřovi hradby nebo věže. Množství zbouraných úrovní budov závisí na počtu beranidel na konci boje. Hradby i věže lze zbourat až na úroveň 0, tedy úplně zničit. Jedním útokem lze zlikvidovat max. 3 úrovně jedné budovy.

Katapult

Katapulty ničí ostatní budovy kromě hradeb a věží. Omezení je stejné jako pro beranidla, tedy max. 3 úrovně budovy v jednom kole útoku. Budova je vybrána náhodně a nemůže být zbourána níže než na 5. úroveň. Hráči proto vždy, i při velkém počtu likvidačních útoků, zůstane alespoň částečně vybudované město.

Počet zbouraných úrovní budov dle počtu beranidel nebo katapultů::

41-80 = 1 Úroveň
81-120 = 2 úrovně
> 121 = 3 úrovně

Postup bourání:

1. náhodně se vybere cíl
2. vypočte se síla zásahu (počet zbouraných úrovní)
3. provede se kontrola počtu zbouratelných úrovní
4. provede se kontrola týdeního limitu (kolik?)
5. odečtou se zbourané úrovně v závislosti na předešlých bodech

V případě nedostatku bouratelných budov nebo dosáhnutí týdeního limitu je možnost, že nebude zbourána žádná budova.


Chrám Persefóne

Pokud obnovíš trosky chrámu na jižním ostrově, budeš navždy v ochraně bohyně Persefóne. Tvé budovy budou chráněny. Nevýhodou je, že nemůžeš bourat budovy jiných hráčů a používat válečné stroje v bitvách. Na obnovení chrámu máš 30 dní od prvního vstupu do světa.